ديابت و بارداری Diabetes and Pregnancy

میدانیم که کلید حاملگی سالم (Healthy pregnancy) برای یک زن دیابتی نگه داشتن قند (گلوکز) خون در محدوده نرمال ،هم قبل از حاملگی و هم در طول حاملگی است. برای رسیدن به این هدف شما به یک برنامه درمانی دیابت که غذا ، ورزش (فعالیت بدنی) و انسولین را تنظیم (balance) کند نیاز دارید. این برنامه در طول حاملگی تان تغییر می کند.

همچنین لازم است که اغلب قند خون خود را کنترل کرده و نتایج را ثبت نمایید. با قند خون در حد نرمال و مراقبت پزشکی شانس شما برای داشتن بارداری بدون مشکل ( Trouble-free pregnancy ) و کودک سالم تقریبا به خوبی زنی غیر دیابتی خواهد بود.

قبل از حاملگی  (before pregnancy)

خواهید یافت : چه احتیاط هایی لازم است که یک فرد دیابتی باید قبل از بارداری در نظر بگیرد.

مراقبت های خوب قبل از تولد ( good parental care )

یاد بگیرد هنگامی که دیابت دارید و حامله اید ، چگونه از خود و کودکتان مراقبت کنید.

زایمان ( Delivery )

بیابید چه چیزهایی انتظار میرود ، هنگامی که کودک خود را به دنیا می اورید

بعد از زایمان ( After delivery )

نکاتی را در مورد شیر دادن (breastfeeding)  و مراقبت از خودتان بعد از زایمان بیاموزید.

---------------------------------------------------------------------------

قبل از حاملگی  (before pregnancy)

با وجود پیشرفت ها ، هنوز نوزادان زنان دیابتی ، مخصوصا زنانی که از کنترل مطلوب دیابت برخوردار نبوده اند  ، در معرض خطر بزرگی برای عوارض تولد (birth defects) هستند. قند خون بالا و کتون ها (موادی که در مقادیر بالا برای بدن سمی هستند) از طریق جفت جنین (placenta) به نوزاد می رسند. اینها شانس عوارض (نقص) تولد را افزایش می دهند.

 بنا بر این دلایل کنترل خوب قند خون قبل از اینکه باردار شوید بسیار مهم است. اغلب زنان نمی دانند حامله اند تا اینکه کودک (جنین) رشد کرده و ۲ تا ۴ هفته شود . در طول ۶ هفته اول حاملگی اعضای (organs) کودک شکل می گیرند. میزان قند خون شما در طول این چند هفته بر رشد اعضای کودک (جنین) تاثیر می گذارند. قند خون بالا می تواند منجر به مشکلات زایمان شود.

به خاطر اینکه هفته های اول برای کودکتان بسیار مهم اند نیاز به یک برنامه برای حاملگی تان دارید. اگر میزان قند خونتان تحت کنترل نیست ، قبل از آنکه حامله شوید دیابت تان را تحت کنترل در آورید. ایده خوبی است که ۳ تا ۶ ماه قبل از اینکه حامله شوید قند خون تان را خوب کنترل کنید. همچنین در طول حاملگی و بعد از آن به کنترل عالی قند خونتان نیاز خواهید داشت.

میزان قند خون بالا چگونه باعث ایجاد مشکلات می شود؟  هنگامی که قند اضافی در خونتان باشد کودک (جنین) نیز قند اضافی مصرف(تغذیه) میکند. تولد نوزادهای بزرگ (فربه) هم برای مادر و هم برای نوزاد مشکل تر است.

چون نوزادتان قند (sugar) اضافی دریافت میکند ، پانکراسش انسولین اضافی تولید میکند. بعد از تولد ، برای کودک مشکل است که انسولین اضافی تولید شده را متوقف کند. نوزاد باید مراقبت شود تا اگر سطح گلوکز (قند) خونش افت کرد فوری درمان شود.

بنا به برخی دلایل زردی(jaundice) اغلب در نوزادان زنان دیابتی رخ میدهد. زردی ذخیره سازی (build-up) گلوبول های قدیمی خون است که بدن نمی تواند به سرعت پردازش (process) کند. این مشکل با درمان به سرعت حل می شود.

                                     --------------

مراقبت های خوب قبل از تولد ( good parental care )   

از انجایی که در مورد دیابت بیشتر از قبل می دانیم زمان بهتری برای داشتن برنامه ای برای حاملگی وجود ندارد. با وجود ابزار هایی برای چک کردن سطح قند خون در منزل ، می توانید با پزشک و مامای خود برای کنترل کردن دیابت تان همکاری کنید.

برای بهترین مراقبت قبل از زایمان ، تیمی با اعضای زیر داشته باشید:

 • یک پزشک ، با تجربه در درمان افراد دیابتی و کسی که زنان حامله دیابتی را ویزیت کرده باشد.
 • یک ماما (پزشک کودکان) یا neonatologist (پزشک مخصوص تازه متولد شده) که اشنا به مشکلات خاصی که می تواند در کودکان زنان دیابتی رخ دهد، بوده و قادر به درمان آنها باشد.
 • یک متخصص تغذیه که بتواند برنامه غذایی تان را با توجه به تغییراتان در طول حاملگی و بعد از آن تنظیم کند.
 • یک مربی دیابتی ( diabetes educator ) که می تواند در مدیریت دیابت تان در طول حاملگی کمکتان کند

حاملگی اغلب همراه با نوسانات زیادی است. هنگامی که ضربان قلب نوزاد را می شنوید یا وقتی که اولین ضربه های پای او را احساس می کنید ممکن است بترسید.همیشه زمانی برای تغییر وجود دارد هنگامی که کودک ( جنین) رشد می کند بدن شما نیز دچار تغییر می شود. چون شما دیابتی هستید این تغییرات بر سطح گلوکز خونتان تاثیر می گذارند.حاملگی همچنین می تواند باعث شود که نشانه های افت قند خون سخت تشخیص داده شوند. در طول حاملگی برای کنترل دیابت تان به تلاش بیشتری نیاز دارید. آزمایش قند خون که در منزل انجام می دهید کلیدی است برای مراقبت خوب از خود و کودکتان قبل،در طول و بعد از حاملگی است.

انسولین و قرص های دیابت  Insulin and diabetes pills

اگر دیابتی نوع ۱ هستید، بارداری بر میزان انسولین مصرفی تان تاثیر میگذارد. در طول حاملگی نیاز بدنتان به انسولین افزایش می یابد.

این موضوع مخصوصا در طول سه ماه آخر حاملگی صادق است. افزایش نیاز به انسولین ناشی از هورمون هایی است که جنین تولید می کند . جنین هورمون هایی تولید کرده که به رشد کودک کمک میکند، در همین حال ، این هورمون ها عملکرد(اثر) انسولین مادر را متوقف می کنند. بر همین اساس نیاز شما به انسولین افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر دیابت نوع ۲ دارید شما نیز نیاز به یک برنامه دارید. اگر از قرص های دیابت برای کنترل قند خون استفاده می کنید، هنگامی که باردار هستید ممکن است که نتوانید از آنها استفاده کنید. به خاطر اینکه قرص های دیابت در طول حاملگی سلامتی را برقرار نمی کنند، پزشکتان ممکن است درمان شما را به انسولین تغییر دهد.

چک کردن قند خون   checking your blood glucose

چک کردن قند خون شما را در کنترل قند خونتان کمک خواهد کرد. میزان قند خونتان را در زمان هایی که تیم دیابت تان پیشنهاد می کند اندازه بگیرید، این تستها معمولا حداکثر ۸ بار در روز بوده و شامل تست های بعد از غذا می باشند.

 • نتایج را یادداشت کنید.
 • نتایج تستها را در برنامه غذایی و ورزشی خود ثبت کنید.
 • برنامه غذایی و انسولین خود را فقط با مشاوره تیم دیابتی خود تغییر دهید.

بارداری و تغذیه   pregnancy and food

در طول حاملگی شما و متخصص تغذیه یا پزشکتان ممکن است برای جلوگیری از نوسان گلوکز خون نیاز به تغییر برنامه غذایی تان داشته باشید.این بهترین دلیل برای ثبت و بررسی نتایج تست قند خونتان است.

اگر زمان شروع بارداری وزن تان زیاد بوده نباید سعی کنید که و زنتان را کم کنید. در عوض با کمک متخصص تغذیه یا پزشک خود سعی کنید مقدار وزنی را که باید در طول حاملگی کسب کنید تحت کنترل در آورید. متخصص تغذیه وزن شما را ثبت خواهد کرد.

اگر بارداری تان با وزن نرمال آغاز شده انتظار می رود وزنی بین ۲۵ تا ۳۵ پوند {هر پوند معادل ۴۵۴ گرم است} اضافه کنید. زمانی که در شروع بارداری بسیار لاغر هستید نیاز به اضافه کردن وزن بیشتری دارید اما اگر هنگام شروع حاملگی چاق هستید با همکاری متخصص تغذیه خود سعی کنید بیشتر از ۱۵ تا ۲۵ پوند وزن اضافه نکنید.

بارداری و ورزش   pregnancy and exercise

ورزش،مخصوصا برای افراد دیابتی تیپ ۲ کلیدی برای درمان دیابت است.

لازم است قبل از اینکه حامله شوید قند خونتان را تحت کنترل در آورید. آیا می توانید برنامه ورزشی فعلی خود را در طول حاملگی حفظ کنید؟ آیا می توانید ورزش را بعد از حاملگی آغاز کنید؟

با تیم دیابتی خود در مورد برنامه ورزشی تان مشورت کنید و از آنها راهنمایی بخواهید. ورزش به شما کمک می کند تا در طول حاملگی سالم بمانید اما اگر دارای یکی از شرایط ( به لیست زیر نگاه کنید) ، باید با تیم دیابتی خود در مورد خطرات ورزش در طول حاملگی بحث کنید.

 • فشار خون بالا
 • چشم ، کلیه ، یا مشکلات قلبی
 • آسیب در شریان های بزرگ و کوچک
 • آسیب عصبی ( nerve damage )

عموما ، ایده خوبی نیست که در طول حاملگی ورزش سنگین جدیدی را شروع کنید. بهترین انتخاب ها برای زنان باردار ، پیاده روی ، آئروبیک و شنا هستند.

                               --------------------

زایمان       Delivery

هنگامی که موعد مقرر نزدیک می شود ، پزشکتان وضعیت سلامت شما و رشد کودکتان را مطالعه می کند. شما و تیم مراقبتی تان در مورد بهترین زمان و روش زایمان بحث می کنید.زایمان ممکن است طبیعی باشد. یا اینکه تصمیم بگیرید درد زایمان را کم کنید یا اینکه عمل سزارین انجام دهید.

در طول سزارین یک برش در شکم و رحم جایی که بچه برداشته می شود ایجاد می شود. به خاطر جراحی زمان بهبودی در سزارین نسبت به حالتی که زایمان طبیعی داشته باشید طولانی تر است.

اهمیت ندارد که چطور کودکتان را به دنیا می آورید ، پزشکتان هنگام زایمان قند خونتان را تحت کنترل قرار می دهد. در شروع زایمان نیازتان به انسولین کم خواهد شد و به احتمال قوی در طول تحمل درد زایمان و ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از آن نیازی به انسولین نخواهید داشت.

برای آماده سازی شما برای زایمان بسیاری از بیمارستان ها و دیگر سازمان ها چند روش مختلف ( مانند lamaz ) برای کمک به داشتن زایمانی اسان و راحت را ارائه می دهند. آنها به شما آنچه را که در طول زایمان انتظار میرود ، تکنیک هایی برای بهبود درد در طول زایمان و چگونگی مراقبت از نوزادتان بعد از تولد را آموزش می دهند. چون هم مادر و هم نوزاد چه در طول زایمان و چه بعد از آن نیازمند مراقبت هستند. زایمان در خانه برای زنان دیابتی توصیه نمی شود.

                                        ------------------

بعد از زایمان  After Delivery

بعد از تولد کودک ،بدنتان بعد از کار سخت حاملگی و زایمان شروع به بهبودی می کند. بعضی از کسانی که اولین بار زایمان داشته اند کنترل بهتری روی سطح قندشان دارند. برای خیلی ها این دوره (بعد از زایمان) زمانی است که قند خون خیلی نوسان می کند. نمی توان پیش بینی کرد که بدنتان چطور عمل خواهد کرد و ممکن است شما را افسرده و گیج کند.

تغذیه کودک با شیر مادر ( ‌‌Breastfeading ) برای زنان دیابتی خوب است، اما ممکن است پش بینی قند خونتان را اندکی مشکل کند. در طول چند هفته اول همراه نوزاد در خانه خسته می شوید و از کمبود خواب دچار استرس خواهید شد و برنامه ریزی تان به هم می ریزد. روند خواب نامنظم خطر چرت زدن هنگام یک میان وعده یا وعده غذایی را افزایش می دهد. قند خون پایین خطری جدی است.

برای سلامت و امنیت کودکتان مهم است که قند خونتان را کنترل کنید تا بر خودتان مسلط باشید. بنا به همه دلایل بالا چک کردن قند خونتان بسیار مهم است.

ادامه دارد ....

/ 8 نظر / 298 بازدید
Sina

خوب بود سرکو ... دستت درد نکنه آروم و با حوصله کارت داره ژيش ميره اين خوبه

کارت داره پيش ميره منظورم بود

سرکو

سلام سينا جان خوبی؟ اره خودمم ميدونم کنده پيش ميرم فعلا خيلی سرم شلوغه

پرهام

عالی است دیابت حاملگی

لیدا

سلام من از سه سالگی تا به الان دیابت نوع 1 دارم و روزی 2 مرتبه انسولین استفاده می کنم و نزدیک7ماه است عقد کردم ولی از ازدواج و بچه دار شدن واهمه دارم خیلی می ترسم می شه یه کم راهنماییم کنید. مرسی

فرخنده

سلام می تونید راجع به تاثیر افت قندخون روی جنین و عوارضش توضیح بدین[سوال]

عاطفه

سلام.من از14سالگی خیلی ناگهانی دچاردیابت شدم بدون هیچ گونه سابقه بیماری چه دیابت نوع 1و2توفامیل مادری یاپدری ودرواقع اولین فرددیابتیک توفامیل من هستم اماچیزی که باعث نگرانی من شده اینه که اگه بارداربشم درطول دوران بارداری یابعدتولدنوزادمن دچاردیابت میشه؟؟؟؟ودرکل من میتونم بچه سالم مثل مادرای غیردیابتی به دنیابیارم چون مطالب زیادی خوندم که واقعامنوترسوند.خواهش میکنم کمکم کنیدزندگی آینده من به جواب این سوال بستگی داره